niedziela, 6 lipca 2014

WAKACYJNE WĘDRÓWKI

Oprócz mojej pasji druciarsko – czytelniczej mam jeszcze inne : dzisiaj krótko opowiem o zainteresowaniu historią. Uwielbiamy z mężem zwiedzać miejsca związane z polską historią, zabytki architektury i sztuki. Klasztory i ich magiczny klimat to jest właśnie to! W ostatnim czasie zrobiliśmy sobie więc wycieczkę do podkrakowskich klasztorów. Na naszym szlaku znalazł się najstarszy tego typu obiekt w Polsce - klasztor benedyktynów w Tyńcu. Jest on usytuowany w malowniczym zakolu Wisły, miejsce bardzo urokliwe! Nie każdy wie, że tyniecki klasztor to miejsce wiecznego spoczynku króla Bolesława Śmiałego, który był jednym z fundatorów opactwa. Kolejny na naszym szlaku był klasztor kamedułów na krakowskich Bielanach. Niestety, niewiasty wpuszczają tu rzadko. Musimy wrócić innym razem. Po długim spacerze po Lasku Wolskim i winnicach na Srebrnej Górze nieopodal  eremu kamedułów pojechaliśmy nad zalew w Kryspinowie. Podróż zakończyliśmy u bernardynów w Alwerni zataczając koło w drodze do domu. W pobliżu Krzeszowic mamy też w Czernej  klasztor karmelitów, ale tam bywamy często by w ciszy malowniczego zakątka „naładować akumulatory”. Małopolska jest piękna, naprawdę warto to zobaczyć!!!!!!


A w podziemiach w Tyńcu - średniowieczne muryPo zwiedzaniu oczywiście chwila relaksu Kaczuszki nad zalewem w Kryspinowie
Na Bielanach można powiedzieć "pocałowaliśmy klamkę" przy furcie

Kryspinów

A w plenerze kolejny kołowiec się kręci

W Alwerni 
 

Przy okazji prezentuję swój kardigan ulubiony
Na wycieczkę zabrałam ulubiony kardigan z włoczki malabrigo .Jest bardzo milutki i dyskretnie ciepły. Zrobiłam go jakiś czas temu, ale nie miałam okazji się pochwalić. Nabrałam 37o. na plecy, po 15o. na rękawy i po 4o. na przody.Na przodach dodawałam oczka dodatkowo po ażurku. Plisa ściegiem ryżowym.

Włóczka : Sock Malabrigo w kolorze Violetta Africana 3 moteczki po 10 dag (został malutki kłębuszek)
druty: Addi 3 i 3,5
Wzór: kardigan robiony od góry-modyfikacja podpatrzonych w sieci z ażurkiem przy plisce


11 komentarzy:

 1. Ciekawie to wszystko Gabi opisałaś- miałam wrażenie, że jestem tam z Wami:-). Sweterek świetny. Gorąco pozdrawiam:-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Elu, dziękuję. Naprawdę warto zobaczyć. Pozdrawiam serdecznie!

   Usuń
 2. Wspaniała wycieczka .
  Sweterek bardzo ładny .
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ewuniu, dziękuję za wizytę u mnie i za miły komentarz.Pozdrawiam druciarsko!

   Usuń
 3. Gabrysiu-wycieczka jak marzenie,przekonuje, że "Piękna nasza Polska cała", "cudze chwalicie itd...". Możemy być dumni,że jesteśmy Polakami, bo mamy naprawdę piękną historię.Sweterek przepiękny w swojej prostocie,kolejny, który "muszę mieć" w swojej kolekcji. Pozdrawiam znad drutów :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Małgosiu, dziękuję za miły komentarz.Sweterek z gatunku przydasiów. Fajnie się robi,fajnie nosi.pozdrawiam serdecznie

   Usuń
 4. Gabrysiu, zgadzam się z Małgosią w 100 %, fajnie, że tak pięknie opisujesz piękne zakątki Polski. Ciekawe miejsce i przepiękne widoki. Nigdy tam nie byłam a warto wiedzieć, że jest coś tak pięknego do zwiedzenia.
  Sweterek śliczny, prosty i chciałoby się powiedzieć, że skromny ale super włóczka (cena i jakość ) mówi o jego wyjątkowości :)
  A co tam ze sobą zabrałaś na drutkach ?
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Jolu, dziękuję za miła wizytę i komentarz. A w podróży kolejny kołowiec się kręci.My co roku wybierając się na wakacje jeździmy po Polsce bo pięknych miejsc do zwiedzania jest na prawdę dużo, nawet blisko są miejsca warte odwiedzenia.Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
 6. Gabrysiu, mamy podobne zamiłowania:))) Ze względu na odległość , Małopolska jeszcze jest dość skąpo przeze mnie spenetrowana, ale zgadzam się , że jest pięknie! A poza tym piękny kolor socka w przepięknie zrobionym sweterku:)) Pozdrawiam:)))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiolu, Zapraszam w małopolskie strony. Miło,że Ci się podoba. Ja jestem oczarowana Twoją małą ojczyzną i uważam Warmię i Suwalszczyznę za najpiękniejsze zakątki Polski. Co roku zwiedzamy jakiś region, Twoje strony to jest cudo! Wymarzone szlaki rowerowe, widoki takie że dech zapiera,piękna przyroda, cudowne jeziora nad którymi się dzierga jak nigdzie więcej> Och ! Rozmarzyłam się i jak mi się chce wakacji!

   Usuń
 7. Cudowny sweterek! Też taki chcę! A może uda się napisać ściągę do tego sweterka? Ładnie proszę :)
  Pozdrowionka! Marta

  OdpowiedzUsuń